Wywiad z Maciejem Kaniastym

2021-04-01
Wywiad z Maciejem Kaniastym

Mimo, że ze względu na lockdown kolejny sezon ligi futbolsport.pl wystartuje z opóźnieniem, to zapowiada się on niezwykle emocjonująco. Nowi uczestnicy, nowe miejsce rozgrywania spotkań, czy nowa piłka meczowa- to tylko niektóre aspekty, które uczynią ten sezon wyjątkowym. W oczekiwaniu na start rozgrywek postanowiliśmy zadać kilka pytań głównemu organizatorowi, Maciejowi Kaniastemu. Rozmowę przeprowadził nowy ligowiec, Marcin Chmielewski.

Marcin: Macieju przed nami inauguracja IX sezonu ligi futbolsport.pl! Będzie to debiutancki sezon na nowych obiektach POSIRu na Golęcinie. Co zadecydowało o zmianie miejsca rozgrywek ligi i dlaczego twój wybór padł właśnie na boisko, które dziś w niczym nie przypomina ówczesnej "SAHARY" (tak nazywano wcześniej piaszczyste boisko Olimpii Poznań w tym miejscu)?

Maciej: Licząc rozgrywki na hali to rozpoczynamy XIII sezon, natomiast jeżeli chodzi o rozgrywki na dworze to rzeczywiście jest to IX sezon. W kwestii boiska dla mnie najważniejsza jest jego jakość. Wykorzystałem fakt, że powstaje nowy obiekt i bez zastanowienia postanowiłem przenieść ligę na Golęcin. Dodatkowym atutem jest bardzo fajne miejsce do uprawiania sportu. Zawsze uważałem, że Golęcin jest idealnym miejscem na ligę. Świetny obiekt, wszechobecny spokój… Nic tylko grać!

Marcin: Oficjalną piłką nadchodzącego sezonu będzie piłka "Adidas Finale 21 Anniversary UCL Pro Champions League 2021". Czy w związku z tym będziemy świadkami jeszcze piękniejszych bramek i jeszcze efektowniejszych parad bramkarzy? Czy oprócz wspomnianej piłki przewidujesz jeszcze jakieś nowinki np. w przepisach?

Maciej: Staram się grać najlepszymi piłkami, by uczestnicy ligi poczuli czym grają zawodowcy. Przy tym każdy może posmakować namiastki Ligi Mistrzów. Co prawda liga jest amatorska, ale dla mnie jakość obiektu i sprzętu ma olbrzymie znaczenie. Jest wyznaczony pewien poziom i poniżej niego nie schodzę. Czy będą piękniejsze bramki? Zapewne tak. Przyznam, że piłki jeszcze nie testowałem, ale biorąc pod uwagę, iż już wcześniej graliśmy piłką ligi mistrzów to spodziewam się najlepszego. Przepięknych i efektownych bramek oraz wspaniałych i nietuzinkowych parad bramkarski. W kwestii przepisów nie przewiduję rewolucji. Na pewno zmieni się czas gry. Będziemy grać 2x25 minut.

Marcin: Pozwolisz, że przyjrzyjmy się stawce drużyn poszczególnych lig jeszcze przed pierwszym oficjalnym gwizdkiem. Na początek IV liga. Jak podpowiada ci intuicja? Które drużyny według ciebie powalczą w tej lidze o awans? Kto może okazać się "czarnym koniem”?

Maciej: Ciężko jest ocenić kto w czwartej lidze będzie wiódł prym. Jest kilka nowych ekip, które są dużą niewiadomą. Stare drużyny biorące udział w lidze futbolsport.pl od kilku sezonów w pewnym stopniu znają swoją wartość. Oczywiście najważniejszy jest start rozgrywek, bowiem wtedy ukształtuje się czołówka. Trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Biorąc pod uwagę zeszły sezon to do grona czołowych ekip walczących o awans możemy zaliczyć ekipę Borówiec Team (mieszanka młodości z doświadczeniem) oraz dwóch spadkowiczów Spartanks i Wpip - Mardom. Udana rundę jesienną miał zespół Volkswagen Group Services, jednak w ekipie powstał rozłam czego efektem są dwa nowe zespoły lidze: "Są gorsi" i "All Stars Kopanito". Swoją wartość na rynku ma drużyna Kumple - HoReCa Team, która po małej przerwie wraca do rozgrywek. Na pewno podopieczni Michała Witkowskiego są w stanie powalczyć o górę tabeli, pytanie tylko w jakiej są dyspozycji po przerwie.

Marcin: Czas na drużyny z III Ligi! Jak według ciebie zaprezentują się w tej lidze "spadkowicze" i nowi "beniaminkowie"? Czy to właśnie wśród nich upatrujesz jakiegoś faworyta do awansu?

Maciej: Poziom III ligi z sezonu na sezon jest coraz wyższy. Ta liga jest niezwykle wyrównana i każdy może wygrać z każdym. O zwycięstwie decyduje dyspozycja dnia. Zza kulisowych informacji słyszałem tylko, że dość intensywne ruchy na rynku transferowym przeprowadził zespół Rura Team. Pytanie jak wzmocnienia wpłyną na grę. Poza tym na obozie w "górach" (śmiech) była drużyna Team Spiryt, która zapowiada walkę o czołowe lokaty. Na pewno po spadku z II ligi nie można lekceważyć ekipy La Croqueta, która mimo że opuściła drugoligowe szeregi, nabrała sporo doświadczenia, które będzie procentowało na trzecioligowych boiskach. Z beniaminków swój styl ma ekipa O Jezus Maria, która zdominowała jesienne rozgrywki. Groźny jest team Wczorajsi, który po awansie może być sprawcą wielu niespodzianek. Nie można zapomnieć o doświadczonej drużynie MKS Przemysław Oldboys, która nieraz pokazała się z bardzo dobrej strony. Swój potencjał mają ekipy FlexLink i Boekestijn Transport. Oba zespoły w pełnych składach mogą śmiało walczyć o czołowe lokaty. Duże rotacje w składzie mają Szturmowcy i być może to ta drużyna będzie objawieniem rozgrywek. Ciężko coś powiedzieć o debiutantach, czyli drużynach Szczepionkowcy i Anatolia FC. Ten drugi zespół składa się z obcokrajowców i może być niespodzianką tych rozgrywek.

Marcin: Przechodzimy do II ligi. Które z drużyn według ciebie powinny być piłkarsko i również "licencyjnie" przygotowane do walki o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej? Czy liga ta będzie tą najbardziej zaciętą ze wszystkich lig futbolsport.pl?

Maciej: Drugoligowe zmagania zapowiadają się niezwykle interesująco, bowiem tak wyrównanych drużyn dawno nie było. Zacznę od trzech beniaminków; Domu Konopi, Czerwonych Diabłów i Lasu Puszczykowo. Wszystkie trzy ekipy mają spory potencjał, jednak czy sprawdzą się na drugoligowym biegunie? Zobaczymy. Na pewno Dom Konopi znając ambicję tej drużyny ma chrapkę na kolejny awans. Czerwone diabły mają kilku ciekawych zawodników, jednak są to indywidualności, a w II lidze liczy się zespół.Do grona faworytów zaliczyć należy Kolegium Sędziów WZPN. Myślę, że "Sędziowie" pod względem piłkarskim nie odbiegają od ekip z I ligi. Dwukrotnie byli bliscy awansu, może do trzech razy sztuka. Czarnym koniem rozgrywek może być ukraiński zespół S.K. Sokil. Widząc jaki poziom prezentują mogą oni sporo namieszać. Ciekawe jak w po przerwie zimowej będzie wyglądała forma pozostałych drugoligowych ekip. Antdata na jesień grało niezwykle widowiskowo, ale nieskutecznie. Z kolei FC Grunwald po raz drugi z rzędu miał najlepszą defensywę. Jest dużo niewiadomych i znaków zapytania. Wszystko zweryfikuje boisko.

Marcin: Docieramy wreszcie do 1 ligi. Czy w nadchodzącym sezonie powinniśmy być również świadkami zaciętej rywalizacji o mistrzostwo "wielkiej trójki" (Autoplatforma, Grant Tkaninny, Lena Luboń)? A może do walki dołączy inny zespół?

Maciej: Zdecydowanie, ta trójka będzie nadawała ton całej lidze, jednak biorąc pod uwagę problemy kadrowe czołowych ekip śmiem twierdzić, że będzie to niezwykle nieobliczalna runda. Sytuacja pandemiczna powoduje, że drużyn mogą się zmagać z wieloma problemami. To sprawia, że na końcowy sukces może mieć duży wpływ szeroka kadra. Jest kilka zespołów, które mają szeroki skład i tym samym mogą się włączyć do walki o czołowe lokaty. Dużo jakości może dać ekipa BM Budownictwo. Zespół ten złożony z ukraińskich graczy był objawieniem drugiej ligi i teraz po awansie chce zwojować I ligę. Ciekawy zespół ma drugi beniaminek iTreningi.pl. Doszło kilku nowych zawodników co może przynieść spore efekty. Zmiany w składzie nastąpiły również w Drużynie Szpiku. Zespół się odmłodził i jest gotowy do walki. Oczywiście nie można zapomnieć o doświadczonych ekipach takich jak Niereal i United 1998. Pierwsi co prawda słabo przepracowali zimę, ale już kilka razy udowodnili swoją wartość. Ta samo dotyczy zawodników United 1998. Ekipa ta brała udział w rozgrywkach halowych i była bliska podium. "Zjednoczeni" to kolektyw i jak dobrze rozpoczną rozgrywki to mogą namieszać. Na deser zostawiłem dwie ekipy, które moim zdaniem mogą najwięcej namieszać w czołówce. Jest to ekipa Junikowo Crew i Nołnejm. Junikowo ma niezwykle wyrównany skład i jeżeli będzie regularnie miał wszystkich graczy do dyspozycji to będzie groźne. Podobnie jest z drużyną Nołnejm. Ostatnio miałem przyjemność zobaczyć ten zespół w akcji i muszę przyznać, że jestem pod sporym wrażeniem. Nie chciałbym bawić się w proroka, ale jeżeli młodych chłopaków nie spali pierwszoligowa trema to możemy być świadkami sporej sensacji. Jednak co przyniesie nowa runda zobaczymy w najbliższych tygodniach. Obyśmy tylko jak najszybciej zaczęli rozgrywki.

Marcin:
Dziękuję za wywiad i do zobaczenia na boisku.

 

                                                                                                                                                       Pozdrawiam

                                                                                                                                                   Marcin Chmielewski

Sprawdź nasze produkty

Specjalnie dla wszystkich zawodników przygotowaliśmy kod rabatowy, który można wykorzystać przy zakupach w naszym sklepie internetowym futbolsport.pl!
Aby wykorzystać kod na 8% rabatu wpisz go w koszyku podczas składania zamówienia!
KOD RABATOWY:
ligafs2021