Wywiad z Patrykiem Bliźniakiem, kapitanem zespołu Wybrzeże Klatki Schodowej VML S.A.

2025-12-12
Wywiad z Patrykiem Bliźniakiem, kapitanem zespołu Wybrzeże Klatki Schodowej VML S.A.

Sezon jesienny zbliża się ku końcowi, a wraz z nim przyjdzie czas na podsumowania. Zanim jednak to nastąpi na wywiad zaprosiliśmy kapitana i założyciela drużyny Wybrzeże Klatki Schodowej. Ekipa WKS od kilku sezonów stanowi o sile ligi amatorskiej ligi siódemek futbolsport.pl ze sporymi sukcesami. O tak jak wygląda na dzisiaj kadra drużyny oraz inne ciekawostki związane z zespołem zapytaliśmy Patyka Bliźniaka.

1. Witaj Patryku! Skoro od naszej ostatniej rozmowy minęły już dobre 3 lata to myślę iż jest to najlepszy moment byśmy raz jeszcze porozmawiali o sytuacji związanej w waszej drużynie gdyż patrząc na ten czas to jest i o czym porozmawiać. Jednak za nim spytam cię o wasz team to pozwól iż wpierw poznamy twoje zdanie związane z tą większą piłką. W dniu wczorajszym poznaliśmy potencjalnych rywali naszej Reprezentacji Polski w piłce nożnej w mistrzostwa świata w 2026 roku. Jeśli biało-czerwoni pomyślnie przejdą przez baraże to zagrają w grupie F gdzie ich rywalami będą Holandia Japonia i Tunezja. Patryku jak oceniasz to losowanie i szanse naszej kadry na wyjście z grupy? Jakie scenariusze przewidujesz dla naszych graczy w poszczególnych spotkaniach?
Patryk: Cześć. Do znalezienia się w tej grupie i wyjazdu na mistrzostwa jeszcze długa droga. No, ale gdyby się udało pojechać na mistrzostwa to na pewno jest szansa na dobry występ i wyjście z grupy bo rywale są w naszym zasięgu. Nie przewiduje żadnych scenariuszy jeszcze, bo tak jak powiedziałem daleko jeszcze do awansu. Generalnie trudno patrzeć na grę naszej kadry w ostatnich kilku latach. Aczkolwiek widać jakieś światełko w tunelu po zmianie selekcjonera i ostatnich występach. Chociażby te 2 remisy z Holandią, z którą ewentualnie przyjdzie nam się zmierzyć na MŚ, dają nadzieję. Trzymam kciuki za awans i dobry występ tak jak chociażby na EURO 2016.

2. Patryku gdy rozmawialiśmy ostatnim razem w sierpniu 2022 roku wasza drużyna szykowała się po awansie z III ligi do udziału w II lidze. Tamten sezon zakończyliście na 1 miejscu co dało wam awans na wiosnę 2023 do I ligi. Powiedz mi proszę jak wspominasz dziś tamten sezon? Czy przed startem sezonu spodziewałeś się tak szybkiego awansu? Jak wielkie zmiany kadrowe nastąpiły w waszym zespole od tamtego momentu do chwili obecnej?
Patryk: Wspominam go bardzo dobrze. Przede wszystkim byliśmy wszyscy zdrowi. To coś co najbardziej nam krzyżuje plany, chociażby w tym sezonie. Nie spodziewałem się, że tak szybko awansujemy do pierwszej ligi. Ale myślę, że zasłużyliśmy na to. W końcu wygraliśmy 3-ligę i 2-ligę bez porażki. Zmiany kadrowe od tamtego momentu nie są jakieś znaczne. Trzon pozostał niezmieniony, ale musieliśmy jakoś łatać dziury z powodu kontuzji.

3. Wasz premierowy sezon w I lidze wiosną 2023 roku zakończyliście jako beniaminek na 5 miejscu w tabeli. Jednak w sezonie jesiennym wasz zespół zdobył już tytuł v-ce mistrzowski co mogło być dla wielu sporą niespodzianką. Patryku jaki był wasz klucz do tego żeby w przeciągu pół roku wasza drużyna z piątego miejsca w tabeli zakończyła swój kolejny sezon na drugim miejscu na podium? Które ze spotkań z tego sezonu jesiennego było dla was kluczowe w kontekście wiary w końcowy sukces waszej drużyny?
Patryk: Myślę, że naszym kluczem jest kolektyw. Gdy wypadł na kilka sezonów nasz najlepszy strzelec, Adrian Cebula, to odpowiedzialność za strzelanie bramek spadła na resztę drużyny i chłopaki sobie świetnie z tym poradzili. Poza tym znaczna większość naszej drużyny, poza meczami w lidze, gra też 1-2 razy w tygodniu na cotygodniowych gierkach. To na pewno dużo nam daje jeśli chodzi o zgranie. Nie pamiętam już dokładnie przebiegu tamtego sezonu. Pamiętam jednak, że to my prowadziliśmy przez większość sezonu w ligowej tabeli żeby na samym końcu stracić pozycję lidera na rzecz Nierealu. Było to jednak cenne doświadczenie bo odwróciliśmy tę sytuację w sezonie mistrzowskim wyrywając zwycięstwo z rąk drużyny futbolsport.pl w ostatniej kolejce.

4. Musiał minąć rok od waszego najlepszego na tamten moment sezonu w rozgrywkach ligi futbolsport.pl by wasza drużyna zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej ligi. A wszystko to za sprawą zajęcia przez was 1 miejsca w I lidze które ostatecznie dało wam tytuł mistrzowski. Patryku jaki był w waszym wykonaniu ten sezon? Który z waszych graczy był prawdziwym liderem tamtego sezonu? Po którym spotkaniu w lidze uwierzyliście tak naprawdę że ten tytuł jest w waszym zasięgu?
Patryk: To był wyrównany sezon. Graliśmy konsekwentnie i do końca często odwracając losy meczów w końcowych minutach. W sezonie mistrzowskim 3 naszych zawodników (Kacper Wiarus, Dawid Litka i Mateusz Trybek) strzeliło ponad 10 bramek każdy, co potwierdzą moją tezę, że u nas najważniejszy jest kolektyw. Jednak jeśli miałbym postawić na jedną osobę to byłby to Kacper. Wniósł dużo świeżości w nasze szeregi pod nieobecność Adriana. Zresztą został MVP sezonu, a to o czymś świadczy. No i ta bramka z rzutu wolnego w ostatnim meczu. My do końca walczyliśmy o mistrzostwo ponieważ cały sezon byliśmy za plecami futbolsportu i na pozycję lidera wskoczyliśmy dopiero po ostatnim spotkaniu. Drużynie futbolsportu wystarczył remis, a my musieliśmy to spotkanie wygrać żeby zostać mistrzem. Na dodatek do przerwy przegrywaliśmy 1:0. Jednak piękny gol z rzutu wolnego Kacpra i za chwilę kolejne trafienie Mateusza dało nam upragniony tytuł.

5. W ostatnim pytaniu chciałbym cię zapytać o obecną waszą sytuację w 1 lidze gdzie na kolejkę do zakończenia sezonu zajmujecie 3 miejsce w tabeli lecz w waszym ostatnim rywalem w tym sezonie będzie zespół Poznańskich Orłów który w przypadku zwycięstwa nad wami wyrzuci was ze strefy medalowej . Patryku jaki przewidujesz scenariusz tego spotkania i jakie są przyczyny waszego słabszego startu w tym sezonie? Czy faktycznie wasi ligowi rywale są od was aż tak lepsi? Jak oceniasz w tym sezonie poziom piłkarski i tym samym drużyny które w niej występują? Czy jest on wyższy niż na przykład wtedy gdy to wy zdobywaliście tytuł mistrzowski?
Patryk: Tak jak wspominałem już wcześniej, naszym największym problemem są kontuzje. Jeśli chodzi o dzisiejszy pojedynek - to na pewno będzie trudne spotkanie. Orły po słabszym początku złapały rytm i mają serię kilku zwycięstw na koncie. My mamy swoje problemy kadrowe, ale zrobimy wszystko żeby wygrać i przypieczętować kolejny sezon na podium. Poza tym mamy im coś do udowodnienia po niefortunnej dla nas porażce 4:5 z zeszłego sezonu. Myślę, że od wielu sezonów poziom w 1 lidze jest wysoki i ciężko określić czy jest wyższy od tego, czy innego sezonu.

 

                                                                                                                                       Dziękuję za wywiad

                                                                                                                                         Marcin Chmielewski